BitCoin,Etherium ve diğerleri…

Son zamanlarda teknoloji dünyasıyla alakası olsun olmasın herkesin yakından merak ettiği bir konu. Çevrenizden şu sözleri duyabilirsiniz “bitcoin ne yükselmiş aga yaaa”, “olum o değilde 5 sene önce ben biliyordum”, “4 sene önce alaydık köşeydik” vs. vs. uzar gider bu konuşmalar.

Peki nedir bitcoin yada ne değildir. Öncelikle şunu söyliyim ben de coin dünyasına yatırım yapanlardanım(bu sene yaptım merak etmeyin zengin olamadım). Bitcoin kısaca anlatmak gerekirse sanal paradır. Yani bazı sistemlerde kabul edilen ödeme sistemidir. Daha çok deepweb diye adlandırdığımız internetin gizli aleminde kullanılmaktadır. Fakat son zamanlarda daha geniş alana yayılarak bazı sistemlerde mobil ödeme olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak yaklaşık 700’den fazla altcoin bulunmaktadır. Bunlarda farklı alanlarda ödeme hizmeti olarak yer almaktadır.

Bitcoin Madenciliği yapabilirmiyim ?

Şu an normal bir bilgisayarla bitcoin madenciliği yapmanız neredeyse imkansız, eğer yapmak isterseniz baştan söyliyim elektrik faturanızı çıkartamazsınız. Bunun için özel sistemli bilgisayarlara ihtiyacınız var. En önemlisi de ekran kartınızın iyi olması.

“-e benim bilgisayarım 4 milyar ” dediğinizi duyar gibiyim, fakat size şöyle söyliyim 60 bin TL ye makina toplayım madencilik yapmayı düşünüyoruz oda hala şüphelerimiz var. O yüzden illa madencilik(mining) yapmayı düşünüyorsanız alt coinlere bir göz atabilirsiniz ama Bitcoin ve ETH biraz uzak ihtimal. Veya yatırım yaparak paranızı yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

Peki nelere yatırım yapmalıyız? 

Şu an bitcoine yatırım yapmak neredeyse çok zor ne olacağı belli değil (bu yazıyı yazarken 3200 dolar civarlarında) o yüzden tavsiyem parça parça altcoinlerden alıp uzun vadede beklemek (kısa vadede üzülebilirsiniz). Yalnız buna da dikkat ediniz. Bazı altcoinler paranıza çökebilir. Ben şu ana kadar ufak yatırımlar yaparak 6-7 civarında alt coin aldım. Bir tanesine çöktüler desem yeridir. O yüzden altcoin alırken dikkat etmelisiniz. Aldığınız site kadar, aldığınız coininde güvenilir olmasına dikkat edin. Eğer sürekli bu sektörde olursanız ayda 1000 dolar para kazanabilirsiniz.

https://coinmarketcap.com/ adlı siteden sürekli güncel coin borsasını takip edebilirsiniz.  buradaki ilk 100 de bulunan coinlere yatırım yapabilirsiniz. Diğer coinlere de yatırım yapabilirsiniz ama dikkat edin.

Ve en önemlisi evi arabayı satıp bitcoin alayım diye bir düşünceniz varsa bence bu kadar acele etmeyin, ama kararlarınıza karışmak istemem. Benim şahsi fikrimdir. Başımdan geçen bir olar bir arkadaşımda altcoinlerden bir tanesi 1 dolarken baya vardı 0.80 lere düşünce çevresininde etkisiyle sattı, fakat şu an bahsettiğim coin 190 dolar civarlarında geziyor. O yüzden iyi araştırıp ona göre yatırımınızı yapmanızı tavsiye ederim.

Nereden Coin alabilirim?

Ben genellikler Paribu dan coin alım işlemi yapıyorum. 500 TL ye kadar kimlik bilgilerinizi istemiyorlar. Bu yönden bana kalırsa büyük avantajlılar. Eğer önemli değil gerekirse kimlik bilgilerimi de veririm derseniz yine Paribu ve Koinim’i düşünebilirsiniz. Altcoin almak isterseniz önce Bitcoin alıp daha sonra https://coinmarketcap.com/ sitesinden bu altcoinin hangi sitelerde satıldığını kontrol ediniz. Bu sitelere üye olup Bitcoin cüzdanı (wallet) oluşturun. Ardından satın aldığınız siteden bitcoini bu oluşturduğunuz cüzdana yollayın. Ardından almak istediğiniz Altcoin satın alma işlemini yapabilirsiniz. İlerleyen günlerde bu konuyla alakalı bir video çekmeyi düşünüyorum. Eğer takipte kalırsanız Bitcoin ve Altcoin satın alma işlemlerini videolu olarak gösterebilirim.

Sonuç olarak Bitcoin ve Alt Coinleri birer yatırım aracı olarak düşünebilirsiniz. Mantık olarak borsa ve döviz mantığındadır. Fakat yatırım yaparken iyice araştırıp küçük yatırımlar yapmak bence daha iyi olabilir. Merak ettiğiniz sorular varsa yorum yazabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz. -> https://bitcointalk.org/ forumunda türkçe Kategori bulunmaktadır burada dilediğiniz soruları sorup bilgili abilerimizden cevap alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *