Bosna Hersek İçin Ortalama Masraf Listesi

Son zamanlarda vizesiz turların en gözde ülkesi olan kardeşi ülkemiz Bosna Hersek ‘e uçuşlar çoğaldı. E haliyle merak edilen sorulardan birisi de ortalama bir seyahatin ücreti ne kadar olur. Bir sonraki yazılarımda sizlere Bosna Hersek hakkında bilgi vermeye de çalışacağım. Tabii ki bu fiyatlar ortalamadır, bu fiyatların daha altında da seyahat edebilirsiniz.

NOT: Okuma ‘dan direk atlamak isterseniz en altta ortalama genel toplam çıkarttım.

Aşağıdaki listede ortalama bir seyahat için yapabileceğiniz masrafları gözden geçirdim buyrun iyi okumalar;

1- Yakın ve Uzak tarih için ortalama bilet fiyatları :

Bosna’ ya sıklıkla giden birisi olarak bir çok değişik fiyatlı bilet almışlığım olmuştur.  Bosna Hersek’ e Pegasus ve Turkishairlines ile uçuşlar mevcuttur.

Pegasus için bilet fiyatları = Yakın tarih için ortalama 500-1200 Tl arası değişmektedir. bu uçuşun hangi gün olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Uzak tarihli bilet almak istiyorsanız ( ki bence bu daha avantajlıdır) 300-750 Tl arası yine gününe bağlı olarak değişmektedir. (Not: %50 kampanyaları olduğu zaman daha ucuz)

Turkishairlines için bilet fiyatları = Turkishairlines için net birşey söylemem pek doğru olmaz çünkü farklı zamanlarda farklı kampanyalar yapabiliyorlar o yüzden yakın ve uzak tarihli farketmez ortalama en düşük 450 en yüksek 1200 Tl arasında bilet fiyatları bulunmaktadır.

Bana sorarsanız hangisini tercih edelim diye ben rahatlık ve ulaşım açısından genelde Turkishairlines’ı ucuzluk açısından Pegasus’u tercih ederim.

2- Otel ve Pansiyon masrafları :

Buda genelde hangi şehirde ve şehir merkezine yakınlık uzaklık olarak değişiklik göstermektedir. Saraybosna Başçarşı’ya yakın bir otelde konaklamak istiyorsanız en düşük 10-15 Euro pansiyonda konaklamak istiyorsanız 5-10 euro arası değişiklik göstermektedir. genelde 2 kişi kalındığında fiyat biraz daha düşmektedir. 4-5 kişilik bir ekiple beraberseniz apart otelde kalarak masrafları daha da indirgeyebilirsiniz.

3- Yeme-İçme Masrafları :

Bosna-Hersek’te en çok sevdiğim konulardan birisidir. yeme içme genelde çok ucuzdur. Bunun içinde ortalama bir masraf listesi çıkartacak olursam

Sabah Kahvaltısı : 1 – 5 KM

Öğlen Yemeği :  7- 10 KM

Akşam Yemeği 7-15 Km

şeklinde farklılık gösterebilir.

Not: Yemekleri çok doyurucudur.

Aslında buda kaldığınız şehire göre farklılık gösterebilir. yani örnek veriyorum Mostar, Saraybosna’ya göre daha ucuz bir şehirdir.

4- Yol Masrafı( Araç kiralama-Tren vb. ) :

Bosna-Hersek’te genelde araba kiralama da çok ucuzdur. Yerel bir araç kiralama şirketinden (güvendiğiniz) günlüğü 40-50 Tl ye kadar araç kiralayabilirsiniz. Ben genelde havaalanından kiralıyorum, eğer sizde havaalanından kiralamak isterseniz ortalama 70-90 TL arası fiyatlar değişmektedir.

Yok ben araç ile değilde Tren, Otobüs vb. ulaşım araçlarını kullanırım derseniz Saraybosna Mostar arası tren bileti en son hatırladığım 10 KM tek yön, 16 KM gidiş dönüş. Otobüs fiyatları da 150 TL civarlarında idi.

5- Gündelik alışveriş- Eğlence :

Varsayalım Türkiye’ de ki arkadaşlarınıza hediye almak istediniz. Genelde alacağınız hediyeler ya Türkiye’den geliyordur yada size çok aşina gelen şeylerdir. Fiyatları genelde her turistik yörede olduğu gibi yüksektir. Bu kısım tamamen size kalmış ucu açık bir bölümdür.

Eğlence kısmı ise Boşnak kardeşlerimiz genelde eğlenmeyi severler. Ekonomisi düşük olan bir ülkede bu kadar eğlenen belkide başka bir ülke yoktur. Bu konu da örnek verecek olursak İstanbul’ da 25 TL ‘ye içtiğim nargileyi Bosna da 5-7 km arası içebiliyorum. Eğer alkol kullanıyorsanız duyduğum kadarıyla alkol fiyatları da Türkiye’ye kıyasla baya ucuzdur. Bu bölümde size kalmıştır. Ben genelde dışarı çıktığımda nargileydi çaydı derken 15 km verip çıkıyorum.

Şimdi Derleyecek olursak ortalama 1 haftalık Bosna masrafımız kişi başı ne kadar olurdu dersek

Uçak: 450 TL

Yeme – İçme: 300 TL

Otel Pansiyon :  560 TL

Araç Kiralama :  350 TL (Eğer arkadaşınızla gidecekseniz buda yarı hesaplanabilir)

Eğlence : 210 TL (Günlük 15 KM den hesapladım)

Toplam ortalama :  1870 TL

Fakat söylediğim gibi bu ortalama bir masraftır 1 hafta boyunca bütün herşeyle 1000 TL ye gezen arkadaşlarım da oldu 2500 TL ye gezenlerde.

 

1 KM : 2 TL

1 EURO : 2 KM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *