Yabancı vatandaşlarla Türkiye’de Evlilik

Bundan yaklaşık olarak 7 ay önce Bosna Hersek vatandaşı olan eşim ile dünya evine girdik. Yabancı vatandaşlarla evlilik kimisine göre zor kimisine göre ise kısmen zordur. Sanırım ben 2. sınıfta yer alıyorum.:) 1 ay boyunca yaşamış olduğumuz evrak trafiğinden yaşadığımız tecrübeleri sizlere aktaracağım.

Merak edenler için veyahut yabancı bir vatandaş ile evlilik hazırlığında olanlar için bu evrakları bana söyledikleri şekilde sizlerle paylaşacağım. (yine de en garanti mercii nikah dairesine gidip sormaktır.)

Ben ilk önce nikah dairesine gidip nikah memurundan gerekli evrakların listesini aldım(Esenler). Bunlar;

Doğum Belgesi (APOSTİLLİ)
Evlilik ehliyeti (APOSTİLLİ)(evlenmesinde bir engel olmadığına dair)
Pasaport
TR den alıncaklar
2 yada 4 adet fotoğraf
Sağlık raporu
Bu evraklarda belirttiğim gibi son iki tanesi Türkiye’den alınacaktır. Diğer 3 tanesi ise kendi ülkesinden gelirken yanında getirmesi gerekmektedir. Ve dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kendi ülkesinden ne getirirse getirsin apostilli olmasına dikkat ediniz.
İlk 3 evrak Türkçeye tercüme edilmesi gerekmektedir. Ben istoç’ta bir tercüman bürosunda tercüme ettirdim. Allah’tan evrağın örneği vardıda fazla zorluk yaşamadık el birliği ile tercüme ettik. Türkçeye tercüme edip kaşelettikten sonra noterin yolunu tuttuk. Aynı zamanda noter onaylıda olması gerekli.
Gelelim sağlık raporuna. İşin beni en yoran kısmı aslında burası oldu. Sağlık raporu bağlı bulunduğunuz sağlık ocağından alınacaktır. Fakat sağlık ocağındaki doktor Akciğer film’i istediği için ve bunu sağlık ocağı çekmediği için Hastanenin yolunu tuttuk. Size tavsiyem bu film için en uygun hastaneyi bulmanızdır. Çünkü eşinizin muhtemelen bir sigortası ve tcsi olmadığı için hastaneler haşırttı bilekbord yapıyor. Ben 300 TL bayıldım fakat daha uygun yapan yerler vardır bence. Sağlık ocağına kan verdikden sonra ertesi gün raporunuzu alıyorsunuz. Bundan sonra Bütün evrakların 3 er adet fotokopisini çekip nikah memuruna gidiyorsunuz ve kendinizi nikah memurunun şefkatli ellerine bırakıyorsunuz 🙂

Sizlere bir başka önerim ise oturum izni konusunda olucak. Siz siz olun oturum izni başvurusunu bir an önce yapın. İnternetten randevu aldığınız zaman 2 ay sonrasına attı bizi. 2 ay gelene kadar TR dışına çıkmadığı zaman burda herhangi bir problem olmuyor bilginiz olsun.

Merak ettiğiniz herhangi bir konu olursa yorum yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *